SUUSABLOGI

Vahelduv

Murdmaasuusatajad on pidevalt püüdnud oma ala arendada, et saavutada suuremaid kiiruseid ja paremaid tulemusi.

Uisutehnika alustas tähelendu 1980-ndatel aastatel. Pauli Siitonen kasutas vabatehnika variatsiooni 1970-datel toimunud võistlustel, mil arvas end juba kaotajate hulka. Enda imestuseks jõudis ta finishisse võitjana. 80-ndatel kutsusid sakslased tema tutvustatud tehnikat Siitonen-Schritt‘iks.

Suurema tähelepanu osaliseks sai uisutehnika 1982. aasta MM-l Oslos. Bill Koch USA-st kasutas tehnikat sedavõrd edukalt, et tuli maailmameistriks. Sarajevo Olümpiamängudel kasutasid juba paljud suusatajad vabatehnika ebaküpset varianti nn. pooluisku. Tehnika oli tingitud radade ettevalmistusest – toona jooksis klassikajälg keset rada ja uisutamine keset jälgi on teatavasti suusatajatele 11. patt. Seefeldi MM’l 1985. aastal oli uisutamine veelgi levinum ja see tekitas segadust Rahvusvahelises Suusaliidus.

Tänapäeval areneb trend omas suunas. Kasutatakse uisu suuski klassika sõitmiseks. Ja mitte ainult kiirete sprindiradade puhul, kus pingutus on 3-4 minutiline, vaid ka pikkade ja ülipikkade maratonide puhul – nagu näiteks Vasaloppet. See tekitab omakorda küsimusi – mis järgmiseks? Kas rajad peaksid veel raskemad olema? Kas klassika sureb välja?

Vabatehnika suuskade kasutamisel on loomulikult omad eelised ja omad puudused. Laskumistel ja sirgetel on parem libisemine, kuid puudub võimalus kasutada vahelduvtõukelist sõiduviisi. Mati Alaver on öelnud:”Paaristõukeline sõiduviis on on ainus, mille puhul toimub pidev liikumine. Vahelduvtõukeline sõiduviis on loomulikult aeglasem, kuid omab psühholoogilist eelist. Paaristõukaja teab, et see on ta ainus variant, kuid klassikalise tehnikaga sõitjatel on võimalus vahetada tehnikat ja kasutada teisi lihasrühmi”.

Sellele vastuseks võib tuua Rootsi koondisega töötanud teadlase H.C. Holmberg’i väite, mille kohaselt teeb suusatamise raskeks spordialaks tehnikate pidev vahetus. See kurnavat südant ja kopse ning mõjuvat raskemalt kui pidev ühe tehnika kasutamine. Seega on Rootsi teadlane (Charlotte Kalla ja Björn Lind’i edu autor!) jõudnud hämmastava avastuseni. Sõiduviiside vahetamine on see mis tapab! Ainult paaristõukelise sõiduviisi edu on tõestatud juba mitmel korral – taaskord möödund nädalavahetusel Jizerska maratonil, kus kogu Team Xtra Personell sõitis vaid paaristõukelist sõiduviisi kasutades.

Traditsiooniline suusatamine hakkab ununema ja uued tuuled puhuvad kõigi hoovil. Et ajaga kaasas püsida, tuleb vanad tavad eemale lükata ja uutele ruumi teha.

Foto: Eesti Suusaliit

Lisa arvamus

Arvamus

Spam Protection by WP-SpamFree

Arvamused

Arvamusi veel pole.